Волонтери зняли аматорський фільм про садибу Григорія Сковороди в селищі Бабаї Харківської області. Таким чином сподіваються привернути увагу до історичної пам’ятки та врятувати від руйнування.

Фільм "Сковорода у Бабаях. Мрії" — дев'ятихвилинна стрічка-"фантазія", в якій філософ та його учень, священник Яків Правицький опиняються у садибі в наші дні та бачать, в якому вона стані.

"Уявіть, що український мислитель та містик Григорій Сковорода потрапив у садибу Щербініних у Бабаях під Харковом у теперішній час... Що він там побачить та відчує?.. А що він відчував наприкінці XVIII століття, коли у цьому маєтку писав "Байки Харківські" — йдеться в описі до відео.

Харків'яни зняли фільм, щоб зберегти садибу, де жив Сковорода

Сковороду у фільмі грає актор Микола Мох, Якова Правицького зіграв священник Геннадій Рохманійко, янгола — співачка Яна Заварзіна, розповіла в ефірі "Українського радіо Харків" ініціаторка збереження садиби, авторка ідеї фільму Олена Тарасова.

Також у фільмі, який складається з фотосесії в садибі, виступів настоятеля Іоано-Богословського Храму Віктора Маринчака, фольклористичного гурту "Фарби", учнів Сковороди, грає родина харків'янина Олеся Штефчука.

Сценарій до фільму писала донька Олени Тарасової. Фільм зняли у маєтку Щербініних у Бабаях, де викладав Сковорода.

"Ми у відчаї — садиба руйнується на очах, вона ледь не прибила жінок, які там живуть. Садиба цю зиму не переживе, якщо Харківська обласна рада не дасть нам кошти на аварійні роботи", — говорить Тарасова.

Щоб надали кошти, необхідний висновок експертизи, пояснює керівниця обласного департаменту культури і туризму Людмила Терещенко.

"23 вересня, на момент сесії, ще не було експертизи. Тому законних підстав для фінансування в повному обсязі не мали, але ми включили цей пункт до програми соціально-економічного розвитку. У нас запланована сесія наприкінці листопада, і будемо виділяти кошти, щоб вони вже могли зробити щось для людей, бо це безкінечна якась історія", — каже Терещенко.

За словами Височанського селищного голови Олександра Мороза, в громаді чекають відповіді на листи, направлені до обласної ради та Департаменту культури і туризму облдержадміністрації, щодо розселення людей, які живуть в садибі.

"Одна залатана дірка ще тримається, але тепер є інша дірка в стелі. Людина не може там жити", — говорить Олена Тарасова

"Консерваційно-аварійні роботи, я сподіваюся, до зими таки проведуть, але навесні потрібно вже реставрацію почати. Ми маємо встигнути до 300-річчя Сковороди", — додає вона.

Що відомо У червні 2021 жителі садиби Сковороди в селищі Бабаї просили селищну раду, щоб їх переселили, бо у квартирах почала обвалюватися стеля. Заступник директора обласного Департаменту культури й туризму Олександр Костін сказав, що сама консервація коштуватиме майже півтора мільйона гривень, гроші мала виділити обласна рада. Восени 2020 року з обласного бюджету на ремонт історичної будівлі передбачили мільйон гривень, проте роботи так і не почали. У грудні 2020 року мешканці скаржилися на відсутність ремонту: стіни потріскані, дах завалений, у незаселеній частині — купи цегли й шиферу. Загальну вартість робіт в обласній раді оцінили у 3 млн грн. Будинок — пам'ятка історії місцевого значення. 250 років тому тут бував філософ Григорій Сковорода, розповідає завідувачка Бабаївського історико-краєзнавчого музею Алевтина Чепель.

Джерело