Жовтнева погода стала для Івано-Франківщини неприємним сюрпризом. Замість поступового закінчення теплих осінніх днів раптово вдарили морози. Опалювальний сезон у школах, лікарнях та садочках варто було почати раніше, але зробити це в Івано-Франківську не вдалося. В чому ж причина і до чого тут Росія?

Зима близько, газ – далеко

Старі борги та старі мережі

Зима близько, газ – далеко

Більшість будинків та бюджетних установ Івано-Франківська отримують тепло від ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго». Як розповідає т.в.о директора «ІФТКЕ» Микола Тимченко, у підприємства є низка проблем, які треба вирішити перед початком опалювального сезону.

«Станом на 4 жовтня ми ще не уклали договір з НАК «Нафтогаз» щодо газопостачання в необхідному обсязі. Річ у тому, що заборгованість нашого підприємства за природний газ перед «Нафтогазом» складає  537 мільйонів гривень. А за послугу з розподілу природного газу маємо і борг у 28 мільйонів гривень перед АТ «Івано-Франківськгаз». Втім, основна проблема – із «Нафтогазом». Вони надсилають нам на підписання вже четверту редакцію договору. Ціни там зафіксовані згідно з меморандумом, який підписав президент. Але вони вимагають погашення боргів, тристоронньої угоди, відхиляють наші правки», – пояснює Микола Тимченко.

Грошей на повне погашення цих боргів у підприємства немає і найближчим часом не буде. За вересень «ІФТКЕ» сплатило лише 4,5 мільйона гривень з цієї заборгованості. Втім, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків дещо заспокоює: відключати газ для «Теплокомуненерго» ніхто не буде, просто зросте борг.

«Наразі виглядає, що наш борг перед НАК «Нафтогаз» збільшиться з 500 млн грн ще на 150-180 млн грн. Чи є межа цим боргам? Вся Україна в такій ситуації. Більші міста мають ще більші борги. Тут просто неправильний підхід. З одного боку, ми кажемо про ринок, а з іншого – про політичні рішення штибу «не можна піднімати тарифи». Тому воно рве. І все це робиться за рахунок місцевих бюджетів», – каже міський голова.

Є перед опалювальним сезоном й інші проблеми. Зокрема, не у повному обсязі проведено ремонтні роботи на аварійних будинкових системах. А ще періодично крадуть запірну арматуру в підвалах багатоповерхівок. Тепловики пишуть заяви в поліцію, але це не зупиняє інших злочинців.

Крім того, згідно зі словами Миколи Тимченка, значна частина обладнання котелень та центральних теплових пунктів є морально застарілою та фізично зношеною. Середній вік котельного обладнання становить 25 років. Теплові мережі на 70% зношені і потребують проведення заміни на попередньо ізольовані трубопроводи пінополіуретаном. Середній вік теплових мереж становить 23 роки.

Заступник міського голови Івано-Франківська Руслан Гайда зазначив, що цей рік буде непростим. Він додав, що опалювальний сезон розпочнеться 17-18 жовтня і що основним пріоритетом цієї зими стане економія ресурсів, які йдуть на опалення бюджетних установ.

«Знаємо, які зараз ціни на газ – понад 30 гривень на ринку за кубометр. Готуємось до економії. На наш бюджет з такими цінами ляже додаткове навантаження – приблизно 120 мільйонів гривень. Втім, наші підприємства технічно готові. Готові ми, зокрема, і до ліквідації нових поривів, які точно будуть з початком опалювального сезону», – каже Руслан Гайда.

Непрацюючий меморандум і надзвичайна ситуація

В опаленні бюджетних установ Івано-Франківська є й інші проблеми – зокрема, щодо цін на газ та можливості справді купити за них паливо. Як повідомив Руслан Марцінків, опалювальний сезон у місті розпочнеться з понеділка, 18 жовтня. Він також розповів, якими будуть ціни на газ для франківців та франківських бюджетних установ.

«Закуповуватись газ буде за ціною 16,80 грн разом із ПДВ, а для населення – за 7,47 грн. Але врахуйте, що це ціна без постачання. Тобто ще є друга складова, тому ціна буде дещо більша», – пояснює Руслан Марцінків.

Втім, директор департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Ігор Максимчук на це каже: зафіксована ціна на газ – це одне, але реально купити за неї газ – питання зовсім інше.

«Установи наші готові до опалювального сезону. Нашим найбільшим викликом залишається ціна на газ. Адже вона зараз на ринку перевищує 30 гривень за кубометр, знаю, що в Чернігові вже йдуть договори по 40 гривень. Ситуація в Україні дуже напружена щодо підписання газових угод. Йдуть тендерні процедури, ми хочемо купити газ, але за такою ціною – 16,80 – ніхто не хоче нам його продавати. Газопостачальні компанії, схоже, нас не чують», – розповідає Ігор Максимчук.

Міський голова у відповідь на це обурився і сказав, що Івано-Франківськ, як і інші міста, підписав меморандум із урядом та президентом, де були гарантії стабільних цін на газ в разі критичних ситуацій.

Мова йде про документ під назвою «Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання тепла та гарячої води у прийдешньому опалювальному сезоні (2021-2022 рр)». Його підписали представники міст України, прем’єр-міністр, міністр енергетики, НАК «Нафтогаз України», Офіс Президента України тощо. У цьому документі йдеться якраз про те, що ціна на газ для бюджетних установ має бути 16,80 грн за кубометр. І в разі неможливості закупки газу за цією ціною на тендерах так званим «постачальником останньої надії» має стати саме «Нафтогаз».

«Ось тут, в меморандумі, написано: установи та організації, що фінансуються із бюджету, укладають договори на поставку газу за ціною 16 гривень 80 копійок за кубометр, із ПДВ. Все це зафіксовано і підписано президентом. Ви оголошуйте тендер, а якщо ніхто не йде – зразу звертайтеся у «Нафтогаз» як до постачальника останньої надії. І купляйте газ по ціні меморандуму. Навіщо ж ще нас збирав президент? Ніхто не відключить газ у школах, бо будуть перед президентом відповідати, не переді мною», – сказав Руслан Марцінків 5 жовтня.

Втім, вже за кілька днів, коли цей інструмент довів свою неефективність, а газ так і не вдалося купити, мер змінив свою думку щодо меморандуму. 11 жовтня в Івано-Франківську пройшло позачергове засідання комісії з питань ТЕБ і НС, де Марцінків заявив про те, що в громаді склалася надзвичайна ситуація.

«Маємо надзвичайну ситуацію в нашій громаді – відсутність постачання газу в бюджетні установи. А це є заклади охорони здоров’я, школи, садочки, соціальні заклади. Навіть підписавши меморандум на державному рівні, закріпивши ціну на газ для бюджетних установ, наші заклади охорони здоров’я не мають опалення. Зараз там 18-19 градусів тепла. Це попри те, що на початку року була домовленість про ціну на газ за 7-8 гривень за кубометр. Тепер же чомусь виходить по 30 гривень», – сказав Руслан Марцінків.

Комісія визнала, що ситуація з відсутністю газопостачання може призвести до припинення роботи органів влади, закладів освіти, культури, соціальної сфери та охорони здоров’я, загроз для життя та здоров’я франківців, завдання значних матеріальних збитків. Ситуацію, що склалася, комісія визнала надзвичайною ситуацією.

Російський газовий шантаж

Стрімке зростання ціни газу в Україні зумовлене загальноєвропейською ситуацією. Адже український ринок газу прив’язаний до європейських бірж, де ціни нещодавно побили абсолютний рекорд у 2000 доларів за тисячу кубометрів, після чого дещо знизилися – до 1500 доларів.

Таку ціну абсолютно не можна назвати ринковою. Причини її зростання – в тому, що російський монополіст «Газпром» штучно викликає дефіцит на європейському ринку. Російська компанія таким чином намагається добитися відкриття свого нового газопроводу «Північний потік-2». Зокрема, таку думку висловив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

«Те, що ми бачимо з цінами на газ на європейських біржах, – це енергетична війна, яку «Газпром» розв’язав для шантажу і введення в експлуатацію «Північного потоку-2». Це очевидний факт, який підтверджується і зменшенням експорту з боку російського монополіста порівняно з попередніми роками, і відмовою від бронювання додаткових потужностей української газотранспортної системи», – сказав він.

Шмигаль зазначив, що уряд працює над питанням компенсації різниці в тарифах для теплокомуненерго за попередні періоди, а також над питанням реструктуризації тієї заборгованості, яка існує на цих підприємствах.

«У більшості газопостачальних компаній ціна зафіксована на рівні близько 8 гривень для побутових споживачів. Це дуже важливий момент, адже ціна дійсно б’є світові рекорди. Ми як уряд та «Нафтогаз» як державна компанія виступаємо гарантами, що ціна не зміниться для побутових споживачів», – пояснив Шмигаль.

Слід зазначити, що в Європі зараз справді криза і паніка через дії Росії, а громадян уже готують до холодної зими. З цією метою у Німеччині, одній з найбагатших країн ЄС, випустили навіть відповідну соціальну рекламу – мовляв, зима близько, буде важко. А компанія Deutsche Energiepool взагалі припинила поставки газу клієнтам через високі ціни.

Ця криза може послужити потрібним приводом для переходу світу на відновлювальні джерела енергії та на послаблення залежності від російського палива. А для України – сигналом, що варто переорієнтовуватися на видобуток власного газу і на постачання його українцям за цінами, що не залежать від газового шантажу німців Москвою.

Тарас ВОЛОШИН

Джерело