На Дніпропетровщині на сьогодні на обліку перебувають біля 15 тисяч жінок, які мають діагноз «рак молочної залози». Кожен третій випадок звернення до лікаря за медичною допомогою відбувається тоді, коли пацієнт має складну стадію хвороби. Про це в ефірі Українського радіо Дніпра повідомив лікар-онкохірург, медичний директор КП «Дніпровський обласний клінічний онкологічний диспансер» Віктор Ханов.

Обстеження на COVID-19 як інструмент виявлення онкопатологій

«Рак молочної залози займає лідируючі позиції серед усіх онкологічних захворювань не лише в області, а й в Україні, і у світі в цілому. На Дніпропетровщині на обліку перебувають біля 15 тисяч жінок з діагнозом «рак молочної залози». Це жінки, які отримали діагноз цього року та ті, хто вже пройшов лікування, а тепер перебуває на обліку. На рак молочної залози хворіють і чоловіки, але відсоток таких хворих невеликий», - розповів Віктор Ханов.

«Виявляти ранні стадії раку молочної залози допомагають обстеження на COVID-19» - лікар-онкохірург

За словами лікаря-онкохірурга, медики постійно наголошують на тому, що онкозахворювання, зокрема і рак молочної залози, потребують уваги цілий рік. Тож лікарі постійно проводять онлайн та офлайн заходи, присвячені темам обстеження та виявлення онкопатології на ранніх етапах.

«При обстеженні на COVID-19, на комп’ютерній томографії грудної клітини, нерідко виявляються патологія молочної залози та патології легень. Раніше люди часто зверталися до нас з запущеними формами рака легень. Нині за допомогою обстеження на коронавірус виявляють ранні пухлини, які себе до цього не виявляли. Це дало можливість отримувати ефективне лікування. Прямого зв’язку загострення якихось пухлин на тлі COVID-19 офіційно немає. Хоча ми стикаємося з такими пацієнтами, у яких на тлі ослаблення імунітету, якісь пухлинні процеси , можливо, несуть більш агресивний характер. Доведеної інформації поки немає в силу короткого періоду спостереження», - зазначив Віктор Ханов.

Дніпропетровщина - лідер за кількістю випадків раку молочної залози

Завідувач обласного мамологічного центру обласного онкологічного диспансеру Сергій Приходько у ефірі програми «Сьогодні. Головне» на Суспільному розповів, що у 2020 році в області виявили 1298 випадків захворювання на рак молочної залози, з них 7 – у чоловіків.

«Якщо порівнювати з показниками інших областей, то Дніпропетровщина – на першому місці. Це пов`язано з густонаселеністю області. У цілому по Україні захворюваність на рак молочної залози 41,6 людини на 100 тис. населення, на Дніпропетровщині – 43,6 на 100 тис. населення», - повідомив Сергій Приходько.

За його словами, аби попередити чи виявити хворобу на ранніх стадіях, кожна жінка, починаючи з 25 років, має 1 раз на рік проходити клінічне обстеження молочної залози, з 40 років – додається ще обов`язкова мамографія раз на два роки. Окрім того, слід проводити самостійні огляди грудей. Якщо є якісь виділення з молочних залоз, або спостерігається асиметрія, зміна форми чи ущільнення, відчувається біль – не затягуйте з відвідинами лікаря. Особливо уважними слід бути тим, у кого кровні родичі мали або мають злоякісні пухлини.

Життя під час та після хвороби: де шукати підтримку

78-річна дніпрянка Раїса Бикова розповіла свою історію.

«13 років тому, приймаючи душ, виявила у себе невеличке ущільнення на молочній залозі. Потім звернулася до гінеколога, який направив зробити мамографію. Та, на жаль, вчасно не пішла, втратила час, прийшла тільки через пів року. До того часу пухлина збільшилася», - каже жінка.

Раїса Бикова додає: зволікати з походом на мамографію не можна. У її випадку це обернулося тим, що їй видалили молочні залози. Після цього, зізнається, почувала себе психологічно дуже тяжко. І лише завдяки волонтерській організації «Журавушка», яка об`єднує жінок, що пережили рак грудей, зрозуміла, що варто жити далі, підтримувати таких, як вона сама, і тих, хто тільки стикнувся з цією хворобою.

Представниця волонтерської групи «Журавушка» Алла Берчук розповіла, що група існує з 2001 року, вона до неї прийшла у 2002-му.

«Раз на два тижні у нас проходить зустріч, щось на зразок «круглого столу», з нами працює психолог. Раз на місяць проходить «Школа пацієнта», туди запрошуються і лікарі з онкодиспансеру. Ми спілкуємося, обираємо теми, які хочемо обговорити», - розповіла Алла Берчук.

Щодо до того як діяти і на які медичні послуги розраховувати пацієнтам з раком молочної залози, можна дізнатися з чат-боту «Лікуйся» у Viber та Telegram. Його створила дніпровська громадська організація «Афіна. Жінки проти раку» спільно з організацією «Ліки Контроль».

«Ми працюємо над покращенням забезпечення ліками та медичними послугами. Зараз діє програма медичних гарантій, в рамках якої пацієнт може отримувати безоплатні послуги за електронним направленням, за які сплачує НСЗУ. Ми створили чат-бот «Лікуйся», в кому можна дізнатися алгоритм дій, якщо отримав діагноз «рак молочної залози». Там є і маршрут пацієнта, і які послуги де отримати безоплатно, у яких закладах. Також можна звертатися до нашої організації, аби поспілкуватися з тими хто має онкологічні захворювання, і за психологічною підтримкою», - розповіла співзасновниця ГО «Афіна. Жінки проти раку» Вікторія Романюк.

І ті, хто здолав рак молочної залози, і лікарі-онкологи запевняють: рак – не вирок, варто тільки більше дбати про себе і не нехтувати власним здоров`ям.

Читайте також

- Всесвітній день боротьби з раком грудей. Фактори ризику, профілактика та рання діагностика хвороби

- День без бюстгальтерів. Як привертають увагу до проблеми раку грудей

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Джерело