В Одеському національному художньому музеї відкрили виставку, яка присвячена 60-річчю художника та директора закладу Олександра Ройтбурда. За словами організаторів, експозиція – лише "тизер" до великої персональної виставки, яку планують показати наступного року в чотирьох містах країни. Про таке повідомила кореспондентка Суспільного, яка відвідала захід.

За словами медіакураторки музею Євгенії Селезньової, на виставці представлені майже 30 живописних робіт Ройтбурда, відеоарт, інсталяції та більш ніж 70 архівних фотографій з родинної та приватної колекцій. В цілому, приблизно 130 робіт.

Виставка, за її словами, робить акцент на ранньому періоді творчості, 1980-1990-х, коли Ройтбурд не тільки пробував себе у різних напрямках мистецтва, але й займався активним формуванням одеської та загальноукраїнської художньої спільноти.

В Одеському художньому музеї відкрили виставку до 60-річчя Олександра Ройтбурда

"Ця виставка є своєрідним "тізером" до великої виставки, яку Одеський національний художній музей планує влаштувати наступного року. Коли — поки що не можемо сказати, але вона буде дуже великою. Її покажемо в декількох містах: Одесі, Києві, Харкові та Дніпрі. Мабуть, це буде найбільший проєкт, який колись втілювався в нашому музеї", — зазначила Селезньова.

На виставці найраніша робота датована 1981 роком, а остання — 2021. Обидві — автопортрети художника. За словами Селезньової, Ройтбурд кожну новорічну ніч, починаючи з 1986 року, створював свої портрети.

Також на виставці був представлений незвичний об'єкт, яким володів Олександр Ройтбурд. Це тачка з супермаркету, яку він "позичив" наприкінці 1990-х років в одному з магазинів Києва, наповнив фарбами та постійно тримав поряд, коли працював над картинами.

"Цей візок переїжджав з однієї майстерні до іншої, потім з Києва до Одеси. До останніх днів цей візок ним використовувався, ми привезли його з Києва, саме з тими фарбами, якими ще користувався Ройтбурд. Цей візок певною мірою символізує переламний момент в його житті. Метафора його успіху, який принесли йому саме ці фарби, тобто робота з живописом", — пояснила медіакураторка.

За словами куратора виставки Кирила Ліпатова, виставку планували зробити "камерною та дуже теплою".

“Ми говоримо не просто про Ройтбурда-художника, куратора та акціоніста — ми говоримо про нього як про людину, яка багато зробила, аби в Україні з’являлися нові художні практики. Він все життя присвятив об’єднанню художньої спільноти, а музей став останньою точкою на цьому шляху. Ми намагалися зробити цю виставку іронічною — в тому числі по відношенню до самого Ройтбурда. Дуже не хотілося робити меморіальну виставку щось на кшталт "Великий художник, великий директор”, — зазначив куратор.

Також за його словами, спеціально на виставку до 60-річчя Ройтбурда приїхали його друзі з різних куточків світу. Бо крім самої виставки, у дворі музею під шатром зібралися художники, музиканти, арткритики та просто містяни, аби згадати митця та поділитися про нього спогадами. Попри дощ, людей, за підрахунками кореспондентки Суспільного, було більше ста.

Виставка робіт Олександра Ройтбурда триватиме до середини січня 2022 року. Оскільки Одеська область потрапила в "червону" зону карантину, то з 18 жовтня відвідати експозицію зможуть лише вакциновані громадяни або з негативним ПЛР-тестом.

Що відомо Наприкінці 2017 року Олександр Ройтбурд переміг у конкурсі на посаду директора Одеського художнього музею. За цей час йому вдалося реформувати та перетворити музей на один із туристичних центрів міста. Будівлю, де роками протікав дах, відремонтували коштом меценатів, колекція поповнилася новими роботами. Ройтбурд зібрав молоду команду музейників, влаштовував у будівлі рок-концерти, створив "Клуб Маразлі" та намагався осучаснити й зберегти галерею. 8 серпня 2021 року на 60-му році життя Олександр Ройтбурд помер. Із художником попрощалися 11 серпня на подвір'ї Одеського художнього музею. За словами заступниці директора музею Олександри Ковальчук, протягом усіх років роботи Ройтбурд мріяв, аби заклад отримав статус національного та усіма способами намагався цього досягти. Читайте також Помер художник Олександр Ройтбурд. Мінкульт пообіцяв втілити його мрію в життя "Вірші дилетанта". Поезію художника Олександра Ройтбурда видадуть окремою книгою Як Ройтбурд змінив сучасне українське мистецтво: художній стиль, кураторська робота та музей "Хороших було чимало, великий – один". Поет Борис Херсонський про смерть Олександра Ройтбурда

Читайте нас у Telegram: головні новини Одеси та області

Джерело