Чи не одразу після Геловіну вітрини магазинів "перевдягаються" у новорічне. Чи варто прикрашати ялинку і вішати ліхтарики за місяць до нового року та що кажуть дослідження про підготовку до новорічних свят – у матеріалі Суспільного.

"Дій так, ніби"

Рання підготовка до свят може допомогти покращити настрій та знизити стрес, подовжуючи час милування гірляндами, ялинкою і мішурою. Дослідження опубліковане у Journal of Environmental Psychology свідчить, що люди, які рано прикрашають дім до Різдва, почуваються щасливішими. У них вищі рівні дофаміну, у порівнянні з тими, хто не прикрашає.

Навіть якщо людина цього року "не в настрої" виймати із шухляд ялинкові іграшки, варто зробити над собою зусилля і прикрасити дім. Про це йдеться у книзі американської психологині Керолайн Ліф. Її твердження ґрунтується на основному законі когнітивно-поведінкової терапії – “дій так, ніби”. Зміна поведінки може призвести до зміни настрою. Наприклад, дослідження опубліковане у Psychological Bulletin Американської асоціації психологів свідчить, що посмішка може викликати почуття щастя. А як зазначається у статті із The Journal of Positive Psychology сама участь у святкуваннях і прикрашання оселі може допомогти почуватися щасливими.

Гірлянди та ностальгія. Що про ранню підготовку до зимових свят кажуть психологи Читайте також: У Києві 16 грудня відкриються 14 новорічних локацій Ностальгія і дружність

Британський психоаналітик Стів Маккейн у інтерв’ю виданню Uniland зазначив: "Найчастіше люди хочуть швидше розвісити гірлянди із почуття ностальгії, аби знову пережити давні чарівні емоції, пов’язані з дитячим хвилюванням. Раннє декорування будинку допоможе подовжити це хвилювання".

Дослідження опубліковане у European Journal of Social Psychology показали, що ностальгія може мати глибинні переваги для самопочуття людини. Вона допомагає знайти більше сенсу у житті, а також сприяє зміцненню соціальних зв’язків (різдвяні прикраси на будинку чи балконі можуть допомогти краще порозумітися з сусідами).

Науковці із Солт-Лейк-Сіті (Юта, США) довели, що люди сприймають сім’ї, які прикрашають будинки до свят, як дружніші, у порівнянні з тими, хто не прикрашає. Дослідники показували добровольцям фотографії будинків із одного району міста. Учасники нічого не знали про власників, лише оцінювали фото їхніх осель. Мешканці прикрашених до Різдва будинків здавалися незнайомцям більш "комунікабельними" і "живими".

Читайте також: Справа не лише у мозку: як медитації впливають на здоров’я Антидот проти колективної тривоги

Під час пандемії COVID-19 у людей загострилося відчуття колективної тривоги. Про це свідчать дослідження науковців різних країн, зокрема України, Канади і США. Очікування свят, підготовка, намагання відтворити "атмосферу казки" за допомогою кольорових вогнів, декорацій і святкової музики – прояв колективної ностальгії, яка притаманна багатьом українцям. Дослідження опубліковане у журналі Social Psychology свідчить, що спільне переживання ностальгії допомагає людям побороти відчуття безпорадності за рахунок посилення приналежності до колективу. Тому раннє прикрашання будинку, відвідування декорованих торговельних центрів у пошуках подарунків або складання святкового меню може допомогти відволіктися від новин про пандемію чи інші негаразди.

Дивіться також: У Києві випав перший сніг. Фото Дитячі спогади

Американська психологиня Дебора Серані у програмі Today сказала: "Для багатьох із нас Різдво – це чарівна пора, час радості. Якщо ви маєте щасливі спогади про Різдво з дитинства, скоріше всього, ви хотітимете відтворити атмосферу свята якомога раніше”. Проте, це твердження може працювати і навпаки: люди, які мають негативні спогади про цей час, можуть незлюбити Новий рік і Різдво. Американська психологиня і експертка зі щастя Елізабет Ломбардо у інтерв’ю Today стверджує, що таким людям не слід відмовлятися від свят через негативний досвід у минулому. Натомість можна започаткувати нові традиції. Перегляд фільму усією родиною або волонтерство допоможе створити нову, позитивну асоціацію.

Навіть якщо приємних новорічних спогадів немає, можна створити нові традиції Читайте також

Пробирають дрижаки. Чому восени й навесні ми по-різному відчуваємо температуру

П'ять досліджень про користь спорту

У чому небезпека мультизадачності та як позбутися звички робити кілька справ одночасно

Осіння депресія: чому вона виникає і як цьому завадити

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело