В центрі профілактики та боротьби зі СНІДом у Кропивницькому безкоштовно тестують на ВІЛ. Результат лабораторних досліджень – від 20 до 30 ВІЛ-інфікованих щомісяця, розповіла лікарка Центру Олена Хомяк. У Всесвітній день боротьби зі СНІДом, який відзначають 1 грудня, Суспільне дізнавалось, яку допомогу у Кіровоградській області можуть отримати хворі на ВІЛ та СНІД.

Центр профілактики та боротьби зі СНІДом у Кропивницькому – єдиний в регіоні, де діагностують та лікують хворих на ВІЛ та СНІД. В лабораторії діагностики ВІЛ-інфекції Центру досліджують аналізи з усіх лікарень області, розповіла завідувачка лабораторії Катерина Таран.

Якщо позитивний ВІЛ-статус підтвердився, пацієнту призначають антиретровірусну терапію. Ліки хворі отримують за гроші глобального фонду боротьби зі СНІДом та державного бюджету. За словами старшої медичної сестри Центру Ольги Бузінової, існують комбіновані антиретровірусні препарати та монопрепарати.

Яку допомогу на Кіровоградщині можуть отримати хворі на ВІЛ та СНІД

Завідувачка поліклінічного відділення Центру Олена Хомяк розповіла, що, з початком карантину через COVID, ліки пацієнтам почали надсилати поштою, а не надавати особисто: ”Наші пацієнти вразливі до різних інфекцій. Ми, з метою запобігання зараженню пацієнтів, доставляємо ліки в різні куточки нашого регіону. СНІД – це синдром набутого імунодефіциту людини, це крайня стадія ВІЛ-інфекції (вірусу імунодефіциту – ред.). Дуже важливо нам виявити людину не на стадії СНІДу. Лікування, на жаль, пожиттєве”.

Лікарка щодня перевіряє в електронній базі інформацію про те, у кого закінчуються препарати. Це робить для того, щоб надіслати пацієнтам ліки, бо переривати терапію неможна.

Пацієнтка Центру Катерина розповіла Суспільному, що ВІЛ у неї виявили більше восьми років тому: ”Дізналася, коли була вагітна першою дитиною, на п’ятому місяці вагітності. Мені не хотілося жити, не хотілося спілкуватися з людьми, я закрилася в собі. Народила двох дітей, ВІЛ-інфекції у них немає. У чоловіка теж немає. Лікуюсь, результати дослідження вже в нормі”.

Читайте також: “Що я ВІЛ-інфікована — знає лише мама”. Жителька Кіровоградщини про свій діагноз.

За інформацією Олени Хомяк, нині на обліку в Центрі перебувають 3,5 тисячі ВІЛ-інфікованих. У 2019 році в Кіровоградській області виявили 600 ВІЛ-інфікованих, у 2020-му – 426, за дев’ять місяців 2021 року – 269 осіб: ”Кількість зменшилась не через те, що інфекція пішла на спад, хоча вона у нас стабілізувалася, а через те, що важче тестувати людей в умовах карантину”.

Що відомо

Понад 140 тисяч ВІЛ-інфікованих людей проживає в Україні, це дані благодійного фонду допомоги людям з вірусом імунодефіциту. Майже половина з них про свій позитивний статус дізналися випадково, потрапивши на обстеження, розповів Суспільному засновник фонду Дмитро Шерембей. За його словами, вже є ліки, які допомагають хворим жити повноцінним життям. Проте важливо вчасно пройти тестування. Крім того, у світі зараз тестують вакцину проти вірусу. Про тести, ліки та яка ситуація з ВІЛ-інфікованими в Україні, Шерембей розповів в інтерв’ю Суспільному.

Джерело