За версією правоохоронців, майже півтора мільярда з українського бюджету отримала окупаційна влада за постачання Україні вугілля впродовж 2014-2015-го років. Інціатором схеми, кажуть, була Росія. А от в Україні за організацію оборудки відповідав кум Путіна Віктор Медведчук. Інший підозрюваний - Петро Порошенко - за версією слідства - міг на державному рівні зорганізовувати ці угоди. Йому повідомлено підозру у вчиненні державної зради та фінансування тероризму, запобіжний захід оголосять 19 січня.

Про суть справи та історію цих вугільних поставок - 17 січня йшлося в сюжеті ТСН.19:30.

Так, у 2014-ому році Україна втратила шахти, які видобувають антрацит і на яких працювала більшість ТЕЦ. Аби не допустити кризи – держава  уклала контракт на постачання вугілля із Південно-Африканською республікою (ПАР). Але згодом, кажуть силовики, у справу втрутилася Росія.

"Вугільна справа": які ролі в ній зіграли Медведчук і Порошенко за версією правоохоронців

Кремль вигадав схему, як створити штучний дефіцит вугілля та нав'язати його постачання із окупованої частини Донбасу. До співпраці росіяни залучили кума Путіна Віктора Медведчука. Той своєю чергою, кажуть слідчі, домовився з Петром Порошенком, який боявся зриву опалювального сезону та втрати рейтингу.

У підозрі слідчі твердять – Порошенко нібито тис на силовиків і міністра енергетики, аби ті переуклали договори. В результаті – спочатку розгорівся скандал через погану якість вугілля із ПАР. Петро Порошенко на засіданні РНБО вимагав перевірити його якість. Результат: постачальник відмовився від співпраці з Україною. А вугілля вирішили купувати саме в ОРДЛО. На папері постачання мало відбуватися із шахт, які його навіть не видобували, або видобували в мінімальній кількості.

Тодішній міністр енергетики - Юрій Продан виступав категорично проти таких договорів. Врешті – позбувся посади. Документ підписав уже його наступник – Володимир Демчишин. А Віктор Медведчук на телефонних записах звітував про це своїм кремлівським кураторам.

Фактично після цього Україна тривалий час отримувала вугілля саме з окупованих територій. Періодично спалахували скандали. 2015-ого тодішній депутат, а пізніше міністр енергетики Ігор Насалик - засвітився на одному відео з ватажком сепаратистів, де також обговорював постачання вугілля. Але цей епізод до нинішньої справи не увійшов.

2017-ого через постачання вугілля із окупованих територій почалася торгівельна блокада, яка тривала кілька місяців. І врешті закінчилася припиненням поставок з ОРДЛО.

Втім до кримінальної справи тоді так і не дійшло. Повноцінне розслідування розпочалося лише за президентства Володимира Зеленського. Експерти припускають - питання викликала надмірна конфіденційність і хитра схеми угоди. Адже Україна на державному рівні мала договори з самопроголошеними республіками – але тоді все було публічно.

"Це вирішувалось офіційно на рівні Тристоронньої контактної групи через спеціальні переговори. Тобто це було переговорне і прозоре рішення. А от тут (у вугільній схемі - Ред.), це була фактично таємна оборудка. В цьому як раз і виникає факт підозри і необхідності розслідування цієї справи", - пояснює політолог Володимир Фесенко.

Петро Порошенко відкидає усі звинувачення на свою адресу. Каже, постачання мали врятувати Україну від енергетичної кризи. І готовий у суді відстоювати цю позицію. Два інших фігуранти справи - Віктор Медведчук та бізнесмен Сергій Кузяра, який відповідав за постачання, перебувають нині під домашнім арештом. 

Нагадаємо:

Колишнього міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Демчишина, який проходить у справі про контрабандне постачання вугілля із окупованих територій сходу України та сприяння так званим "ДНР" та "ЛНР", оголосили у міжнародний розшук. Він єдиний, хто ще не встиг поспілкуватися із правоохоронцями.

Читайте також:

“Вугільна справа” Порошенка: гроші до ОРДЛО возили готівкою бійці “Альфи” — Арахамія

"Вугільна справа", у якій фігурує Порошенко: у ДБР розкрили нові подробиці

У ДБР не виключають, що Порошенку і Медведчуку можуть влаштувати перехресний допит

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Джерело