Понад три місяці Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Російські війська концентрують сили у Донецькій і Луганській областях, наступ ведуть на трьох напрямках — Лиманському, Сєвєродонецькому й Бахмутському. Крім того, окупанти формують резервні підрозділи в тимчасово окупованому Криму. РФ продовжує ракетні обстріли, на тимчасово окупованих територіях викрадають людей, приховують кількість жертв, зокрема у Маріуполі.

Суспільне продовжує текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

Вторгнення Росії в Україну, день 91. Текстовий онлайн Росія веде наступ на трьох напрямках на Донбасі — Лиманському, Сєвєродонецькому й Бахмутському. Українські військові залишили Світлодарськ на Донеччині, який був оточений з трьох сторін, аби зайняти більш вигідні позиції та перегрупуватись. Євросоюз призупинив мита для низки українських виробників терміном на 1 рік. Також ЄС затвердив 500 млн євро безпекової допомоги України. Прем’єр-міністр Угорщини Орбан оголосив про надзвичайний стан в країні через війну в Україні та "економічну кризу, до якої вона призвела". Мінфін США вирішив заблокувати виплату Росією боргів у доларах. Це означатиме, що Росія не матиме законних можливостей заплатити своїм кредиторам, а отже — технічний дефолт. В Україні загинув російський генерал-майор у відставці Канамат Боташев. Його літак Су-25 був збитий українськими військовими в небі над Луганською областю. Втрати армії РФ сягнули 29350 осіб.

Армія Росії у вівторок обстріляла 39 населених пунктів у Донецькій та Луганській областях, загинули 14 цивільних осіб, ще 15 зазнали поранень. Про це повідомила пресслужба ООС.

"Уздовж усієї смуги оборони ворог застосовує бойову авіацію, реактивні системи залпового вогню, ствольну артилерію великих калібрів, танки, міномети різних систем, завдає ракетно-бомбових ударів по цивільних об’єктах інфраструктури, мирних житлових кварталах", — ідеться в повідомленні.

Харківський метрополітен вперше з початку російського вторгнення приймає пасажирів. За даними міськради, за час війни пошкодження отримали депо, шість поїздів, частина вагонів не підлягає відновленню. Інтервали руху зменшили до 10-15 хвилин. З 7.00 до 19.00 щодня працюють усі три лінії підземки, крім ділянки від "Академіка Павлова" до "Героїв Праці".

Самохідні артилерійські установки "Цезар" (Caesar), які Україні надала Франція, вже застосовуються на передовій.

Про це повідомив головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний.

"Гаубиці "Caesar" вже на передовій", — написав він.

"Caesar" — це самохідна артилерійська установка нового покоління, яка дозволяє уражати противника на відстані 20 кілометрів і більше від лінії фронту з високою точністю. Саме на цій відстані знаходиться артилерія, резерви та пункти управління противника.

За словами Залужного, ці САУ на колісному шасі, що робить їх мобільними. Вони мають достатньо високу швидкострільність — 5 пострілів за хвилину та можуть використовувати декілька типів боєприпасів калібру 155 мм, які застосовуються у країнах НАТО.

"Caesar" забезпечує живучість екіпажу і комфортні умови роботи. Дає можливість діяти за принципом: вогонь — маневр — вогонь", – пояснив він.

Головнокомандувач ЗСУ додав, що українські артилеристи опанували французькі САУ за 2-3 години.

Раніше, 22 квітня, уряд Франції вирішив передати Україні САУ "Цезар" калібром 155 мм. Йшлося про постачання 12 гаубиць із запасів французької армії.

Російські війська обстріляли Лозівську громаду Харківської області.

Про це у вечірньому відеозверненні 24 травня повідомив голова громади Сергій Зеленський.

"Складний був день. Нашу територіальну громаду обстріляли ракетами", — сказав він.

За даними Зеленського, загиблих або постраждалих та руйнувань від обстрілу немає.

"Наразі наземної загрози для Лозівщини немає, залишається ракетна небезпека", — сказав він.

Одеська бригада знищила на півдні країни БМП-3 збройних сил Росії з повним боєкомплектом.

Стан тваринництва в господарствах Харківської області є складним.

Про це Суспільному розповів в. о. директора Департаменту агропромислового розвитку обладміністрації Костянтин Панфілов.

"Під окупацією найпотужніші тваринницькі господарства в Куп'янському, Ізюмському, а також у частині Чугуївського району. Питома сумарна вага великої рогатої худоби у господарствах Куп'янського та Ізюмського районів — 46%. Обсяги виробництва молока — 48%. Половина продукції скотарства та понад 60% продукції свинарства втрачена в частині Чугуївського району", — розказав Панфілов.

За його словами, у 10 господарствах внаслідок бойових дій є руйнування.

"У семи з них зафіксована загибель тварин, пошкоджено два потужні племінні заводи у галузі молочного скотарства", — розказав Костянтин Панфілов.

Панфілов каже, посівна кампанія на Харківщині триває: засіяно майже 90% прогнозованих площ під ярі культури.

"Поки що через бойові дії аграрії проводять роботи на 60% площ на контрольованій території області у 5 районах, крім Ізюмського й Куп'янського. Різними ярими сільгоспкультурами на контрольованих територіях засіяно 320 тисяч га, це на 68% менше, ніж минулого року. Близькі до завершення посівної аграрії Наталинської, Красноградської громад, роботи виконані на 92% на 96%. Активно проводять посівну Богодухівська й Зачепилівська громади. Продовжується посів кукурудзи на зерно, проса, гречки, соняшнику, сої, овочевих культур", — повідомив Панфілов.

За його словами, найбільші проблеми під час посівної — боєприпаси та криза с паливом.

"Розмінування площ просувається низькими темпами. Забезпечення паливом — найкритичніший фактор для весняно-польових робіт. Аграрії області відчувають дефіцит пального. Проблему буде вирішено протягом тижня завдяки паливу із Західної Європи", — каже в.о. директора Департаменту агропромислового розвитку.

Джерело