Amnesty International опублікувала звіт, у якому стверджує, що українські військові для базування використовують цивільні об'єкти, що порушує міжнародне гуманітарне право. На ці заяви відреагували й в Офісі президента, і в Міністерстві оборони. В чому суть скандалу та хто такі Amnesty International — розповідає Суспільне.

Що у звіті Amnesty International

4 серпня міжнародна правозахисна організація опублікувала звіт про дії українських військових. Автори стверджують, що українські бійці нібито піддають небезпеці цивільних, створюючи бази та застосовуючи озброєння в житлових районах, зокрема в школах і лікарнях.

"Росіяни вже застосували проти мирного населення усі типи зброї, крім ядерної. Росіяни вчиняють масові вбивства військовополонених".

В організації вважають, що таким чином Україна нібито порушує міжнародне гуманітарне право, бо вона нібито перетворює цивільні об’єкти на військові, адже росіяни їх обстрілюють, в результаті гинуть мирні жителі й руйнується цивільна інфраструктура.

З квітня по липень представники Amnesty International досліджували російські удари по Харківській, Миколаївській областях та по населених пунктах Донбасу. Організація нібито проінспектувала місця обстрілів, опитала свідків і родичів загиблих внаслідок таких дій Росії, дослідила супутникові зображення й провела дистанційне зондування та аналіз зброї.

В основному у звіті дослідники посилаються на окремі коментарі окремих мешканців прифронтових населених пунктів. Amnesty International начебто зафіксували певні елементи, які можуть вказувати на присутність військових у цивільних об'єктах. Серед доказів наводять такі дані: "У 22 із 29 відвіданих шкіл дослідники Amnesty International або виявили солдатів, які використовували приміщення, або знайшли докази поточної або попередньої військової діяльності, включаючи наявність військової форми, викинутих боєприпасів, армійських пайків і військових транспортних засобів".

В організації стверджують, нібито знайшли докази, що українські війська завдавали ударів із житлових районів, а також базувались у цивільних будівлях у 19 містах і селах регіонів. "Більшість житлових районів, де розташовувалися солдати, були за милі від лінії фронту, і були доступні альтернативи, які не загрожували б цивільному населенню. Наприклад, військові бази, густолісисті райони чи інші споруди далі від житлових районів", — йдеться у дослідженні.

В Amnesty International кажуть, міжнародне гуманітарне право не забороняє базуватися в школах, де не відбувається навчання, але на думку організації, цього варто уникати й треба попередити цивільних і, якщо необхідно, допомогти їм евакуюватися. Організація припускає, що "здається, цього не сталося у випадках, які розглядала Amnesty".

В підсумку — коментар генеральної секретарки Amnesty International Аньєс Калламар: "Ми задокументували схему, коли українські сили піддають ризику цивільне населення та порушують закони війни, коли діють у населених пунктах. Перебування в обороні не звільняє українських військових від дотримання міжнародного гуманітарного права. Український уряд має негайно забезпечити розміщення своїх сил подалі від населених пунктів або має евакуювати цивільне населення з районів, де діють військові".

Читайте також: "Удари сипались з усіх сторін". Історії волонтерів, які сто днів провели в Оленівці

У звіті про злочини Росії в Україні згадали побіжно у двох абзацах. В першому вказали, що були випадки, коли Росія обстрілювала райони, де немає українських позицій. В другому написали, що нібито розміщення українських військових в цивільних об'єктах не виправдовує "невибіркові атаки Росії".

В українському Amnesty International заявили, що звітом займалася окрема команда Департаменту реагування на кризи Amnesty International. Й наголосили, що дослідники й дослідниці організації задокументували десятки воєнних злочинів і довели, що вони були скоєні російськими військовими.

"Український офіс не був долучений до підготовки чи написання тексту публікації. І, на превеликий жаль, уже на початковому етапі розробки цієї доповіді ми зайшли у глухий кут, де аргументи нашої команди щодо неприпустимості і неповноти такого матеріалу не були враховані", — заявила Оксана Покальчук, директорка Amnesty International в Україні.

Якою була офіційна позиція України на дослідження

Президент Володимир Зеленський заявив, що звіт від Amnesty International "пробує амністувати державу-терориста й перекласти відповідальність з агресора на жертву".

"Немає й не може бути – навіть гіпотетично – жодної умови, за якої будь-який російський удар по Україні стає виправданим. Агресія проти нашої держави є нічим не спровокованою, загарбницькою й відверто терористичною. І якщо хтось робить звіт, у якому жертва й агресор нібито в чомусь однакові, якщо аналізуються якісь дані про жертву, а що робив агресор у цей час – ігнорується, то з цим не можна миритися", — наголосив Зеленський.

Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що будь-які спроби навіть побіжно урівняти неспровоковану російську агресію й український захист — свідчення втрати адекватності. Міністр нагадав, що єдина причина, чому сотні тисяч українців ще живі й мають свій дім — це дії Сил Оборони України.

"Росіяни вже застосували проти мирного населення усі типи зброї, крім ядерної. Росіяни вчиняють масові вбивства військовополонених. Росіяни масово гвалтують жінок та дітей, калічать, грабують, нищать все живе. Росіяни чинять злочин геноциду проти українського народу. Будь-які спроби поставити під сумнів право українців опиратися геноциду, захищати родини й домівки, захищати свої життя і життя своїх дітей, опиратися діям Росії як держави-терориста — це збочення, у які б правові конструкції його б не маскували", — написав Резніков.

За його словами, Україна всебічно аналізує і дає оцінку, зокрема, і юридичну, подіям на війні й дотримується міжнародних норм ведення війни.

Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр теж заявила на брифінгу, що потрібен фактаж і якщо він є, Україна розслідує порушення зі сторони українських військових:

"Без контексту, якщо ми говоримо про голі дії, об'єктивною оцінка не буде".

Крім того, заступниця міністра вважає, що подібні дослідження не враховують те, що росіяни використовують тактику захоплення та утримання саме населених пунктів.

"Поки ми чекатимемо російського ворога в полі, як нам це радять, росіяни займуть всі наші будинки. Українські міста і села укріплюються й обороняються від міжнародного злочинця й фактично загарбника — РФ. За принципом досягнення найбільшої ефективності відбувається розміщення підрозділів ППО для прикриття неба над населеними пунктами", — розповіла Маляр.

Вона відзначила, що в дослідженні немає аналізу дій Росії й воно швидше нагадує "дослідження дій жертви без врахування дій озброєного гвалтівника". Відповідно, висновки дослідження, на думку Маляр, не можна вважати об'єктивними.

Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк у Twitter написав, що життю українців загрожує тільки російська армія, а подібні заяви — це інформаційні операції для дискредитації Збройних сил України.

"Абсолютний пріоритет для Збройних сил України — зберегти життя та здоров'я кожного громадянина в умовах російської варварської агресії. Тому ми послідовно вживаємо всіх заходів, щоб допомогти українцям переміститися із зони активних бойових дій у безпечніші райони. Попередні кілька тижнів уряд та вище керівництво України закликали мешканців Донбасу тимчасово залишити цю територію з міркувань безпеки. З 2 серпня розпочалася обов'язкова (але не примусова) евакуація", — написав Михайло Подоляк.

Натомість Росія, за словами Подоляка, дотримується тактики тотального терору та ігнорує будь-які правила та закони. Україна фіксує, як російська армія обстрілює житлові квартали за більші ніж 500 кілометрів від лінії фронту, навмисне вбиваючи мирних громадян.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав поведінку Amnesty International "створенням фальшивого балансу між злочинцем і жертвою, між країною, яка тисячами знищує цивільне населення і цілі міста, і країною, яка захищається".

"Надаючи рекомендації, Amnesty International ніби перебуває в Середньовіччі, де бої велися у відкритому полі за межами фортеці".

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець назвав заяву організації маніпулятивною й такою, що надає перевагу діям країни-агресора та її пропагандистам. Він наголосив, що під загрозу цивільне населення "потрапило виключно через необгрунтовану збройну агресію Російської Федерації й припиниться ця загроза одразу, як тільки російські військовослужбовці покинуть межі України, а російське військове командування перестане віддавати злочинні накази про обстріл українських міст і селищ".

Крім того, Лубінець нагадав, що війна в умовах міста не є забороненою міжнародним правом, і не є порушенням: "Ми підписали Декларацію про безпеку шкіл саме тому, що разом із цивілізованим світом дотримуємось стандартів. Збройні Сили України вживають максимум можливих заходів для захисту цивільного населення. Уряд у місцях активних бойових дій зупинив навчальний процес, проводив та проводить евакуацію, надає підтримку як внутрішньо переміщеним особам, так і тим громадянам, які опинилися за межами України, рятуючи своє життя. [...] Надаючи рекомендації, Amnesty International ніби перебуває в Середньовіччі, де бої велися у відкритому полі за межами фортеці".

Читайте також: "Наше життя закінчилося 28 лютого. Тоді вбили мого сина". П’ять українських жінок розповідають про загибель дітей

У відповідь генеральна секретарка Amnesty International Аньєс Калламар написала, що за хвилею критики, на її погляд, стоять російські та українсь

Джерело