23 вересня — 212-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час Президент Володимир Зеленський на тлі оголошеної в РФ мобілізації закликав росіян виходити на протести, боротися або здаватися в український полон. Усього за час війни Україна повернула через обмін 802 громадян. 21 вересня було проведено 20-й обмін під час якого повернули 215 українців, 200 з них було обміняно безпосередньо на кума Путіна, екслідера ОПЗЖ Віктора Медведчука. За даними розвідки, він найбільше був потрібен ФСБ, бо через нього відбувалось фінансування певних посадовців та агентурних мереж. Усі звільнені з полону українці перебувають у різному стані. До деяких з них застосовували тортури, розповів голова розвідки Кирило Буданов. Також очільник МВС Монастирський зазначив, що українські командири були в одиночних камерах, а під час обміну вони не знали куди їх везуть. В Україні обмежили виїзд за кордон студентам-чоловікам іноземних ВНЗ. Раніше студентам, які навчались за кордоном до 24 лютого, дозволяли виїжджати за межі України для продовження навчання. Проте через масові підробки документів цю норму скасували. Міністри закордонних справ Європейського союзу домовилися підготувати нові санкції проти Росії (восьмий пакет - ред.) та збільшити постачання зброї до Києва після того, як президент Володимир Путін наказав провести мобілізацію.

Російська армія почала частіше використовувати дрони-камікадзе для атак далеко від лінії фронту, заявили в оперативному командуванні "Південь". Лише за останні десять днів було три повідомлення, що ЗСУ збивали ці безпілотники. 13 вересня йшлося лише про ймовірність, що це іранські дрони Shahed, 20 вересня повідомили точно: знищили саме Shahed 136, що маркований росіянами як "Герань-2". Це дрон-камікадзе або так званий бражуючий чи курсуючий боєприпас, може долати відстань до 2500 кілометрів і зазвичай їх запускають парами чи навіть "стаєю".

Іранські дрони на озброєнні РФ, обмін захисників Азовсталі. 212-й день війни. Онлайн

Крім цього, воїни одеської зенітної бригади о 20 годині 22 вересня збили над Миколаївщиною чотири іранських дрони-камікадзе Shahed-136.

Суспільне розповідає, які характеристики мають іранські безпілотники, що почала використовувати на війні Росія, і як ЗСУ планують їм протистояти.

Читайте у матеріалі: "Шахіди" з маркуванням "Герань-2". Що відомо про іранські дрони, які з'явилися на озброєнні Росії

За попередньою інформацією, російські військові випустили по Запоріжжю 10 снарядів, повідомив керівник ОВА Старух. Поцілили по об'єктах інфраструктури. Інформація щодо постраждалих та руйнувань наразі уточнюється.

Громадянин Марокко Брагім Саадун, що воював у лавах ЗСУ та був звільнений з російського полону в межах обміну 21 вересня, на батьківщині може бути затриманий та ув'язнений за найманство. Про це розповів друг Брагіма Саадуна Муїз в інтерв'ю Euroradio.

"Чекаємо, коли він (Саадун — ред.) вийде на зв'язок. Ми не хочемо, щоб його відправили в Марокко, тому що там його можуть визнати найманцем і ув'язнити. Там йому загрожує реальна небезпека", — сказав Муїз.

За його словами, рідні та друзі Брагіма хочуть перевезти його до Фінляндії, де живе сестра військового. Наразі Саадун перебуває в Саудівській Аравії.

Брагім Саадун був одним з трьох іноземців, яких 9 червня суд так званої "Донецької народної республіки" засудив до страти. Добровольців визнали "винними у найманстві та вчиненні дій, спрямованих на захоплення влади та повалення конституційного устрою ДНР".

У Миколаєві чутно звуки вибухів, повідомляють кореспонденти Суспільного. У місті та області оголошена повітряна тривога.

Про свою доньку, яка була на "Азовсталі" парамедиком, яка співала під час обстрілів і цим підтримувала бойовий дух своїх побратимів розповіла в ефірі Українського радіо мати Катерини Поліщук ("Пташки") Світлана Поліщук.

"Я сьогодні багато отримала привітань. Я дуже щаслива, що почула нарешті голос своєї донечки. Я не можу переказати, які в мене емоції і відчуття", — сказала пані Світлана.

Вона розказала, що в дитинстві Катерина любила слухати українські пісні та казки: і зранку, і в обід і ввечері.

"Після 5 років пішли енциклопедії. Коли почала читати сама, то захоплювалася історичними книжками. Навчалася на відмінно в школі. Вона дуже багато читала, розвивалася в усіх напрямках, всім цікавилася і захоплювалася. Малювала, писала вірші, пісні. Була різносторонньою", — розповідає про "Пташку" мама.

Пані Світлана також зазначила, що постійно молилася і вірила, що донька повернеться додому: врятувала віра, надія і молитва.

"Всім, хто чекає своїх рідних з полону, треба триматися, не падати духом. Вони там відчувають нас. Вони дуже це відчувають. І від того їм там буде легше. Нам не можна розкисати, падати духом", — додала вона.

В Офісі генерального прокурора повідомили, що російська армія вдарила по Торецьку Донецької області — двоє людей загинули, поранення різного ступеню тяжкості отримали шестеро місцевих мешканців, серед яких 15-річна дівчинка.

РФ здійснили обстріл з міномета. Снаряди влучили у двоповерховий будинок, крамницю, приватні домівки та авто.

Джерело