За час окупації росіяни створили цілу систему катувань

Катували струмом. Місця тортур виявили правоохоронці у визволеній Козачій Лопані на Харківщині. Їх облаштували у будівлі вокзалу й овочесховищі поряд. Там за ґратами у тісному приміщенні могли одночасно утримувати близько двох десятків людей. Служба безпеки України розшукала жертв цих тортур. Один із них – Віталій, колишній АТОвець. Чоловік дивом залишився живий.

Місце, де Віталія катували, він віднайшов не одразу. Довелося походити кімнатами будівлі.

Жахлива історія тортур: у визволеній Козачій Лопані СБУ віднайшла жертв російських катувань (Відео)

Звідси до кордону з росією всього 2 кілометри. Це вокзал селища Козача Лопань на Харківщині. Катівню у його приміщенні виявили після визволення від окупантів 11 серпня.

"Ми зараз заходимо в одну з катівень, де катували та допитували наших громадян, мирних мешканців Козачої Лопані, ось це відбувалося тут, за цим столом вони допитували, ну звичайно тут по їхній традиції – православна ікона", - зазначає начальник інформаційного відділу Дергачівської міської ради Олександр Кулік.

Невеличкі кімнати у підвалі. Розкидані речі, російські книжки. Та девіз найманців-вагнерівців - на дверцятах полички.

Ця катівня не єдина у селищі. Поряд окупанти облаштували буцегарню в овочесховищі. У невеличкому приміщенні за ґратами могли утримувати близько 20-ти людей одночасно – чоловіків та жінок.

"Катували за проукраїнську позицію. Просто за проукраїнську позицію. Хто не хотів визнати публічно, що Козача Лопань – це територія російської федерації", - каже співробітник СБУ Антон.

Віталія затримали 22 березня. Чоловік – учасник антитерористичної операції, та вже два роки – цивільний. Його привезли до овочебази і тут уперше побили.

"У мене інстинкт самозбереження – я закрив голову, а їм, як я потом зрозумів – голова треба, вони по ній не били, бо мене знімали на камеру. Били по ребрах. Мені зламали під серцем два ребра", - розповідає жертва тортур Віталій.

За час окупації росіяни створили тут цілу систему катувань. Спочатку допитували та застосовували тортури до людей на овочебазі, згодом - у приміщенні вокзалу.

"Люди, які мали цінну інформацію, або великі бізнесмени, то таких людей ще вивозили на Гоптівку, де була ще одна катівня. Там вже федеральна служба безпеки працювала над цими людьми", - повідомляє голова Дергачівської громади В’ячеслав Задоренко.

З овочебази Віталія привезли до вокзалу. Після чергового побиття під'єднали дроти. Допит зі струмом тривав близько години.

"Таке відчуття було, що якусь мені прищепку причепили на геніталії, і отут у мене на нозі лежав ще провід. Ставили питання психологічного характеру. Коли я пішов в АТО? – Я не встиг відповісти, мене б’ють током. Питають – коли народилася моя перша донька. І питання отак задають, у них в документах усе є, я не знаю, для чого це було робить. І оце все продовжувалось до того, поки в мене отам не почало все горіть", - зауважує чоловік.

До Гоптівки Віталія відправили за 5 діб. Після інтерв’ю для російських пропагандистів, де він мав закликати українських військових здатися.

"Скотчем перемотали мені руки ззаду. Отак во, рука до руки дуже сильно, посадили в машину, положили мені сюда паспорт, у курточку, застібнули кишеню, і кажуть – якщо там його приб’є, то щоб упізнали", - пригадує Віталій.

Чоловік думав – то шлях в один бік. Та згодом його відпустили. До Козачої Лопані вертався пішки. Унаслідок тортур у Віталія серйозні проблеми із серцем. Та після відновлення він вирішив повернутися на службу до ЗСУ.

Оксана Нечепоренко, Харківська область, "5 канал"

Як повідомляв 5.ua, дружина впізнала по татуюванню: рука із браслетом з поховання в Ізюму належала українському військовому

Нагадаємо, 99% жертв після визволення Ізюма мають ознаки насильницької смерті.

Дивіться також: Масове поховання в Ізюмі: могили – безіменні, на хрестах лише номери, наче в концтаборі

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело