29 листопада видання "Читомо" опублікувало дослідження роботи українських видавництв під час повномасштабного вторгнення. У ньому спробували прослідкувати, які зміни відбулися, сформувати основні напрямки роботи видавництв і зафіксувати стан українського книговидання нині.

Згідно з результатами, більша частина видавців, що припинили свою роботу після початку вторгнення Росії — зараз відновили свою діяльність.

85,9% видавництв в Україні продовжують свою роботу під час війни, 14,1% частково провадять свою діяльність.

85,9% видавництв в Україні продовжують свою роботу під час війни

"Ми продовжуємо видавати нові книги, продавати старі, додруковувати наклади й навіть брати участь у подіях. Ми — ветеранське видавництво, тож із першого дня роботи писали про військових, мали систему лояльності для учасників бойових дій та передавали наші книги до бойових підрозділів і шпиталів", — розповідають у видавництві "Стилет і стилос".

"Татусеву книгу" вбитого окупантами на Харківщині письменника Вакуленка перевидадуть

82,9% видавців мають співробітників, які займаються волонтерством, а 43,4% мають тих, хто перебуває на фронті.

У ЗСУ служать члени команд видавництв "ТУТ", "Букрек", "Наш Формат", "Стилет і стилос", "Школа", "Фоліо", "ArtHuss", "Видавництво Старого Лева", "НК-Богдан" та інших.

14 березня внаслідок обстрілів загинув засновник видавництва "Орієнтир" Микола Кравченко "Крук". Також 24 березня, у ході контрнаступу української армії загинув перекладач видавництва "Пломінь", історик та публіцист Сергій Заїковський, позивний "Деймос". У липні цього року загинув автор видавництва "Білка" — Гліб Бабіч.

Внаслідок обстрілів були пошкоджені офіси та склади видавництв "Видавець Корбуш", "Фоліо", "АДЕФ-Україна", "ПЕГАС", "Vivat", "Віхола", "САМІТ-КНИГА", "LANTSUTA", "Час майстрів", "Жорж", видавничої групи "Основа" та інших — це 18,5% опитаних видавців.

Найбільше збитків зазнало видавництво "Ранок": "Було три "прильота" у квітні, липні, серпні. Одна людина загинула. Частково пошкоджений склад, офіс, пожежний водопровід, книжки. Зруйнований склад з папером, розбомблені 4 книгарні. Орієнтовно 16 млн грн прямих збитків".

Водночас деякі видавці пробують друкувати книжки за кордоном.

"Ми друкували в латвійській типографії. Результат дуже сподобався, але було дуже складно організувати доставлення та розмитнення", — розповідають у Yakaboo Publishing

Також видавці відзначили, що улітку збільшились продажі та цікавість до української книги.

"У перші місяці продажі впали практично до нуля, проте починаючи з червня, спостерігаємо плавне збільшення обсягів продажів, ба навіть повернення до нормальних цифр", — зазначили у видавництві UA Comix Publishing.

Книгу Асєєва видали англійською в Українському інституті Гарварду

Підтримують українські видавництва і за кордоном: допомогу надали фонди та організації Ukrainian Emergency Art Fund, House of Europe, Goethe-Institu, USAID, "Толока", Fundacja Powszechnego Czytania.

Крім того, видавці почали продавати свої книги не тільки в Україні, а й за кордоном, зокрема в Польщі. Звідти легше експортувати на ринки інших країн: у Німеччину, Чехію, Австрію, Францію, Італію, Іспанію.

Видавці помітили, що з повномасштабним вторгненням за кордоном зросла зацікавленість до української художньої літератури, репортажистики, щоденників, есеїв та навіть поезії.

Серед тем, якими цікавляться іноземні видавці та читачі: російсько-українська війна, українська історія та культура. Залишається популярною й дитяча та підліткова література.

Чому головна книга українських революцій досі не написана: роздуми письменників, критиків і видавців

Популярними за кордоном є українські автори: Сергій Жадан, Андрій Курков, Вікторія Амеліна, Катерина Міхаліцина, Станіслав Асєєв, Наталка Ворожбит, Ярослав Грицак. У видавців придбали права і на книжки Наталії Матолінець, Катерини Кулик, Романи Романишиної та Андрія Лесів, Мар’яна Прохаська та Тараса Прохаська, Олени Стяжкіної та інших письменників.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

Джерело