Волонтери обурені, що повинні сплачувати податки із зібраних на благодійність грошей, та закликають Міністерство фінансів внести зміни до постанови №112 зі списком товарів та послуг, вартість яких не передбачає сплату податку.

ТСН.ua зібрав усе, що відомо про скандал з оподаткуванням волонтерської допомоги в Україні.

Прецедент із волонтерськими дронами і податками на них

У березні 2023 року благодійний фонд Dignitas у межах проєкту "Люті пташки" запустив збір 30 млн грн на закупівлю 1000 ударних FPV-дронів українського виробництва. Зауважимо, що Міноборони України не замовляє ці дрони для війська.

Мінфін вимагає податків від волонтерів: все, що відомо про скандал із благодійною допомогою

Так, збір грошей проводився на рахунок Dignitas та на "монобанку" Ігоря Луценка – співзасновника Центру підтримки аеророзвідки та військовослужбовця 72-ї омбр. Станом на травень на картку Луценка надійшли близько 20 млн грн і всі ці гроші військовий перерахував на дрони. Однак зібраними коштами зацікавився фінансовий моніторинг і податківці заявили, що волонтер повинен сплатити близько 4 млн грн податків (18% – ПДФО та 1,5% – воєнний збір).

Чому податкова зажадала грошей

"Навіть зареєстровані в усіх реєстрах волонтери, які збирають всі чеки за покупки, мають запити і акти від військових, зобов'язані сплачувати податки із волонтерських зборів, якщо за ці кошти вони придбали щось таке, що не вказано в постанові 112 за 2016 рік. Ви вже здогадались, що в цій постанові немає ні дронів, ні антидронових рушниць, ні пультів, ні окулярів, ні старлінків і ще десятків технологічних товарів", – повідомила в Мережі волонтерка та президентка Dignitas Fund Люба Шипович.

Пояснімо все детальніше. Річ у тім, що наприкінці 2022 року набули чинності зміни до закону №2747 "Про благодійну діяльність та благодійні організації". Цей закон звільняє від податків зібрану волонтерами від початку повномасштабної війни допомогу. Однак закон №2747 прив’язаний до постанови уряду №112 від 2016 року. У цій постанові визначений список товарів та послуг, вартість яких не передбачає стягнення податку, і цей список не змінювався від 2016 року. Тобто там немає згадки ні про дрони, ні про Starlink, натомість залишилися покривала на ліжка та ношений одяг. Відповідно, якщо волонтери купують для війська дрони та низку інших засобів, то вже повинні сплачувати за це податок.

Волонтери запропонували Мінфіну зміни, однак там виступають проти них

Керівниця "Центру підтримки аеророзвідки" Марія Берлінська повідомила в Мережі, що волонтери запропонували чиновникам з Кабміну – "давайте неоподатковувати все, що волонтери передають військовим".

"Все що треба зробити – внести зміни в 112 Постанову Кабміну одним рядком, приблизно так: "не оподатковується все майно, що передається військовим на волонтерських засадах". І чиновники пішли думати. Тижнями. Купа нарад, відомчих, міжвідомчих, ще якихось. На наші з вами податки. Подумали і сказали – ні, платіть податки", – йдеться в повідомленні Берлінської.

У травні волонтерів підтримала членкиня комітету парламенту питань фінансів, податкової та митної політики Галина Васильченко, яка скерувала до уряду депутатське звернення. Ініціативу волонтерів схвалили Міноборони, Мінцифри, Мінекономіки, Мін'юст та Мінсоцполітики. Був проти лише Мінфін.

"Мінфін вважає, що державний бюджет дуже сильно постраждає, якщо з волонтерів не брати податки. А представники Мінфіну вирішили типу пожартувати: "А якщо військові собі пеньюари попросять?" – поділилася відповіддю від міністерства Шипович.

Після цього на міжвідомчій нараді в уряді Мінсоцполітики було доручено підготувати новий проєкт постанови. Однак там невдовзі заявили, що не встигають, тож юристи волонтерів запропонували свій варіант. Усі міністерства знову дали згоду, однак Мінфін знову був проти.

Щоб нова пропонована постанова діяла і в ретроспективі, представники Мін'юсту запропонували формулювання "постанова застосовується з". Тобто якщо оновлений список товарів та послуг ухвалять зараз, то проголосувати за нього можна буде заднім числом – 24 лютого 2022 року.

Наразі залишається під питанням, чи погодиться Мінфін відкликати свої заперечення. Зауваження до проєкту розглянуть на засіданні уряду 2 червня.

"Пане міністре фінансів Сергію Марченко, я дуже сподіваюся, що це просто прикра помилка. В іншому випадку тисячі волонтерів тепер знають, чий підпис стоїть під рішенням обкрадати податками волонтерів", – зазначила Берлінська.

Читайте також:

  • Кучма, депутати і чиновники: на Лазуровому узбережжі помітили низку відомих людей під час війни (відео)
  • Правила відстрочення та звільнення від призову на строкову військову службу: уряд вніс зміни
  • Перерахунок пенсій, які тарифи підвищаться, коли канікули: чого очікувати українцям в червні

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Джерело