У 2023 році у Сумській громаді на ремонти споруд цивільного захисту передбачили 44,5 млн грн. За словами міського голови Олександра Лисенка, нині в місті працює комісія, яка вивчає їх стан та роботу під час повітряних тривог. Журналісти Суспільного побували в деяких укриттях міста і побачили, який вигляд вони мають нині.

Підвали на вулиці Хворостянка

Біля входу у підвал першого під’їзду будинку №32 на вулиці Хворостянка є покажчик "Місце для укриття". З заявкою про необхідний ремонт до організації "Форекс Плюс", що обслуговує будинок, говорить голова правління ОСББ Інна Биваліна, звертались кілька разів.

"Я фотографувала в п’ятницю. Тут ще не текло, отам тільки текло, вони сказали, що ми все зробили, там по щиколотку натекло, але ми приборами не можемо, тобто все вбереться. І в нас так само на під’їзді висить: забезпечити старших по під’їздах для укриття питною водою, пледами, ковдрами. На хвилинку, як сюди можна привезти дітей з пледами-ковдрами?", - говорить вона.

Понад 30 років в будинку мешкає Валентина Фідійова, і стверджує, що за цей час в підвалі нічого не робили.

"З тим, що зараз відбувається по всій країні, з тією страшною ситуацією, що сталась, дуже страшно, коли у твоєму будинку така картина. І зараз, з цими багатогодинними тривогами, ми розуміємо, що ми беззахисні", - говорить інша мешканка будинку, Аліна Фесенко.

Біля сусіднього під’їзду представники управителя повісили табличку "Місце для укриття" і говорять, що почали прибирати підвали.

Цей підвал теж без ремонту, але не затоплений каналізаційними стоками. Втім, вмістити всіх мешканців будинку не зможе, говорить Ірина Биваліна.

"Загальний коридорчик і отакі от по пів метра. Не передбачено, щоб тут велика кількість людей знаходилась. У нас 179 квартир, ну навіть в коридорі - в ці ячейки вони не зайдуть, ну дві-три людини. В таких умовах діти тут не зможуть довго знаходитись", - вважає вона.

Загалом, за інформацією на сайті міської ради, у Сумській громаді 222 укриття різної форми власності.

На рахунку будинку у ЖЕКу, розповідає Ірина, понад 130 тисяч гривень, за які можна було зробити ремонт. Директорка ж обслуговуючої компанії Альона Куцелепа говорить, що мешканці їм заборгували 138 тисяч. А роботи компанія виконує тільки ті, які є у складі тарифу.

"Статті по ремонту підвальних приміщень немає, є стаття тільки по прибиранню. Якщо більшість мешканців згодна на те, щоб використати ті кошти, які є на особовому рахунку, на ремонт підвалу – зробимо ремонт підвалу. Але ці кошти не підуть на ремонт покрівлі. Труби течуть, вони знаходяться в задовільному стані. Навіть якщо ми їх замінимо, а мешканці не перестануть кидати речі, які взагалі неможливо і непотрібно туди кидати, то ситуація не зміниться", - вважає Куцелепа.

Ірина Биваліна є говорить, що знають, з якої квартири тече. "Навіть майстер, який на цей час обслуговує нас, наш будинок із "Форекс Плюс", і він навіть в телефонному режимі говорить – це 11 квартира, це у бабусі тече. Я прийду і виправлю. І він постійно підв’язує шнурочками той стик", - розповідає вона.

У 2022 році на ремонт 18 укриттів цивільного захисту в Сумах з міського бюджету виділили 13,9 млн грн.

А поки в мешканців немає укриття в будинку, деякі з них, говорить Ірина, ходять до укриття Центру професійно-технічної освіти, розташованого поруч. Близько опівдня, коли лунав сигнал повітряної тривоги, укриття тут було відкрите

Після закінчення тривоги вчителі початкової школи №32 разом з учнями повертались до своїх класів.

Вчителька Світлана Железняк розповіла, що в укритті є всі умови для перебування, у тому числі вода та туалет.

Відремонтоване приміщення на Соборній

Одним із відремонтованих є приміщення у будинку на вулиці Соборна,32. 5 червня близько полудня двері у під’їзд зачинені.

"Останнім часом я так не помічала, але ось учора із сусіднього двору приходили люди спеціально дізнатись відкрито чи ні – було зачинено", - говорить місцева мешканка Катерина.

Коли двері у під’їзд відчинені, прохід до самого укриття вільний. Тут є світло, вода та вбиральня. За інформацією системи "Prozorro", ремонт міському бюджету обійшовся у понад 460 тисяч гривень. Його закінчили наприкінці 2022 року. Нині в одному з приміщень обвалилась штукатурка, а фарба на підлозі облізла після підтоплення каналізаційними стоками.

Пані Тетяна, яка мешкає у цьому під’їзді говорить, що на початку повномасштабної війни двері завжди відкривали під час тривоги, нині в укриття ніхто не ходить.

" Ми ж не можемо їх тримати нарозпашку цілодобово. Тут же все-таки люди живуть. Мало хто зайде, і холод. Кидати під’їзд незачиненим не можна, бо і на чердак ходять, туди ходять, гадять", - говорить вона.

Рекордні суми грошей на ремонти сховищ

У 2023 році на ремонт укриттів цивільного захисту, які розташовані у будинках містян, у бюджеті громади запланували 44,5 млн гривень. Ще 62 млн - на ремонт укриттів у школах та лікарнях.

Нині у місті, за словами мера Олександра Лисенка, працює комісія з оцінки роботи захисних укриттів під час повітряних тривог.

Де знаходяться сховища у найбільших містах Сумської області

"Ця комісія з трьох представників – органів місцевого самоврядування, ДСНС і Нацполіції, працює і вдень, і вночі. Виявляємо тих, хто безвідповідально ставиться до своїх обов’язків. Питання житлового фонду – це відповідальність управителів, і їхнє зобов’язання забезпечити підвальні приміщення, щоб воно було відкрите, щоб воно було не захаращене, а вільне, щоб були умови", - сказав Лисенко.

Подібна комісія, яка вивчає роботи укриттів, працює і в області. За словами директора обласного департаменту цивільного захисту населення Олександра Милаша, вона має надати результати своєї роботи до кінця тижня.

Що відомо про бомбосховища у Сумах Раніше Лисенко обіцяв, що до початку нового навчального року усі школи Сум матимуть укриття. У лютому 2023 року відремонтоване укриття на Соборній затопили каналізаційні стоки. У листопаді 2022 року захисні споруди ремонтували у семи навчальних закладах міста. Влітку 2022 року спеціальна комісія перевіряла стан сховищ у школах. 25 лютого 2022 року, під час наступу російської армії на територію України, військова адміністрація закликала мешканців Сумщини іти в укриття. 22 лютого 2022 року громадські організації Сум оголосили акцію "Перевір своє бомбосховище". У грудні 2021 року було відомо, що дві третини сховищ у Сумах не придатні до використання.

Читайте нас у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

Джерело