Розслідувати незначні переплати у тендерах ніхто не буде. Тільки якщо це сотні тисяч чи мільйони гривень вважає координаторка регіонального напряму проєкту «Dozorro» Анастасія Ференц. Як формується очікувана вартість закупівлі на Prozorro

Найпоширеніший варіант – виставити суму, яку спрямували із бюджету. Далі потрібно очікувати доки постачальники запропонують ринкову ціну. У такому випадку, якщо ринок не аналізується, це може бути завищена вартість, — пояснює Анастасія Ференц.

Щоб визначити очікувану вартість по закупівлі, замовники мають аналізувати ціни на ринку або аналогічні закупівлі у « Prozorro». Також можуть уточнювати комерційні пропозиції (бажано, мінімум три) у постачальників, щоб сформувати середню ціну. Є навіть методика визначення очікуваної вартості, вона розроблена Мінекономіки, як визначити середню ціну, — додає координаторка регіонального напряму проєкту «Dozorro».

Чому на Prozorro можуть бути переплати

Часто ми бачимо переплати на продукти харчування, генератори та інше. Є передбачена бюджетом сума на закупівлю, і замовники мають у неї вкластися. Саме тут можуть бути потенційні ризики переплат. Бо очікувана вартість формується задовго до того, як формується закупівля, — розповіла Анастасія Ференц.

«Якщо ринок не аналізується, можливі переплати» — координаторка Dozorro про тендери на Полтавщині

Також треба дивитись на умови доставки, чи немає послуг до обслуговування тощо. Якщо переплата незначна, дуже мала ймовірність, що правоохоронні органи будуть цим займатись. Особливо якщо переплата там 50 тисяч. А якщо переплата на сотні тисяч чи мільйони - це вже інша справа, пояснює фахівчиня.

Хто перевіряє усі закупівлі на Prozorro

Є постанова Кабміну про ефективне використання державних коштів, і замовники зобов’язані обґрунтовувати технічні та якісні характеристики предмета закупівлі і його очікувану вартість, каже Анастасія Ференц. Тобто пояснювати, чому саме таку ціну закупівлі вони визначили і чому саме це купують.

Це обґрунтування вони публікують на своєму сайті, і аудиторська служба, яка займається контролем у сфері закупівель, під час перевірки і моніторингу можуть перевірити як сформована очікувана вартість.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Джерело