Президент Польщі Анджей Дуда прийняв присягу в прем'єр-міністра Матеуша Моравецького й схвалив новий уряд, сформований провладною меншістю.

Про це повідомили у канцелярії глави польської держави.

"Сьогодні ви берете на себе надзвичайно відповідальні політичні функції в управлінні польськими справами. Надзвичайно приємно бачити, скільки жінок у новому уряді. Це також дуже молодий офіс. Це час великих викликів, і їх повинні братися енергійні люди з навичками та досвідом", — зазначив Дуда.

Церемонія складання присяги відбулася у Колонній залі Президентського палацу в столиці країни Варшаві.

Дуда прийняв присягу в Моравецького й схвалив польський

Як інформує PAP, до так званого "уряду меншості" ввійшли:

Маріуш Блащак залишиться очолювати Міністерство національної оборони. Головою Міністерства розвитку та технологій стала Марлена Малонг. Міністерство сім'ї та соціальної політики очолила громадська активістка Дорота Божемська, яка з 2019 року очолювала Раду сім'ї при Міністерстві праці та соціальної політики. Міністерство закордонних справ очолив Шимон Шинковський, який раніше відповідав за Міністерство у справах Європейського союзу. Головою Міністерства внутрішніх справ та адміністрації став Павло Глосернакер, який раніше був заступником міністра. Главою Міністерства державного майна стала Маржена Малек, яка з 2022 року була генеральним директором MAP. Міністром освіти та науки став Кшиштоф Щуцький, який у 2020-2023 роках був президентом Урядового законодавчого центру. Міністерство фінансів очолив Анджей Коловняк, який був головою Комітету публічних фінансів у попередньому терміні повноважень Сейму. Міністерство фінансів та регіональної політики очолила Малгожата Яросинська-Єдинак, яка вже очолювала міністерство у 2019-2020 роках. Урядовий уповноважений зі стратегічної енергетичної інфраструктури Ганна Лукашевська-Тшецяковська очолила міністерство клімату та довкілля. Головою Міністерства культури та національної спадщини стала Домініка Хоросинська, депутатка та актриса, яка була членом Комітету культури та ЗМІ. Заступниця міністра Ганна Гембицька очолила Міністерство сільського господарства та розвитку сільських територій. Польська фехтувальниця, колишня чемпіонка Європи та світу Данута Дмовська-Анджеюк почала керувати роботою Міністерства спорту та туризму. Колишній заступник міністра Марцін Вархол очолив Міністерство юстиції. Міністеркою охорони здоров'я стала Єва Краєвська, яка з 2021 року була головним фармацевтичним інспектором. Главою канцелярії прем'єр-міністра стала Ізабелла Антос, яка працювала у канцелярії прем'єр-міністра з 2018 року — спочатку директором Департаменту інструментів розвитку, а з 2021 року — заступником керівника. Яцек Оздоба, який раніше був державним секретарем у Міністерстві клімату та довкілля, став міністром-членом Ради міністрів.

Раніше депутат від "Громадянської коаліції" Марчин Кервінський заявив, що опозиція повністю сформувала уряд кандидата в прем'єр-міністри Польщі Дональда Туска.

Що цьому передувало

13 листопада президент Польщі Анджей Дуда призначив прем'єром Моравецького, який обіймав відповідну посаду з 2017 року.

З того моменту Моравецький протягом 14 днів мав представити Сейму програму дій уряду, а також пропозицію про вотум довіри.

22 листопада польські опозиційні партії відхилили пропозиції Моравецького допомогти сформувати коаліційний уряд.

Результати парламентських виборів у Польщі

17 жовтня у Польщі остаточно підрахували голоси на парламентських виборах. Голоси та мандати розподілилися так:

керівна партія "Право і справедливість" набрала 35,38% голосів (194 мандати); на другому місці опинилась опозиційна "Громадянська платформа" з 30,70% (157 нардепів); третє місце посіла політсила "Третій шлях" (14,40%, 65 депутатів); четверте — "Лівиця" (8.61%, 26 місць); на п'ятому — "Конфедерація" (7,16%, 18 місць).

Явка на парламентських виборах 15 жовтня 2023 року склала 74,38%.

Джерело