Низка країн Європейського Союзу хоче, щоб Єврокомісія урізала запропоноване збільшення середньострокового бюджету ЄС. Може йтися про скорочення щонайменше 20 відсотків, або близько 13 мільярдів євро. Більш ощадливі країни-члени хочуть, щоб Комісія перерозподілила наявні кошти на нові пріоритети.

Про це з посиланням на двох дипломатів ЄС пише видання Politico.

Зазначається, що у червні виконавча влада ЄС попросила 66 мільярдів євро додаткових коштів з національних столиць на покриття непередбачуваних витрат, аргументуючи це тим, що скарбниця блоку була виснажена численними кризами — від пандемії до війни в Україні.

Але, за словами дипломатів, країни-члени в цілому відмовилися затвердити це збільшення в повному обсязі, погодившись з тим, що Комісія повинна скоротити цифру в заголовку щонайменше на 20 відсотків.

Брюссель може урізати запропоноване збільшення бюджету ЄС — Politico "Не можна просити лише одну групу країн-членів (чистих платників внесків) принести жертву, в той час як інша група отримує більшу частину вигод", — сказав третій дипломат.

Він додав, що "це підірвало б почуття справедливості і солідарності в Союзі".

Видання також нагадує, що міністр фінансів України Сергій Марченко заявив на початку листопада, що Києву знадобиться допомога з початку 2024 року, щоб заповнити дефіцит бюджету, який оцінюється в 29 мільярдів доларів.

Основна частина додаткового фінансування ЄС, на додаток до постійної підтримки Києва (17 мільярдів євро у вигляді грантів плюс 33 мільярди євро у вигляді позабюджетних низькопроцентних кредитів), згідно з планом Єврокомісії, піде на оплату більш високих процентних ставок за постпандемічними кредитами (18,9 мільярда євро), а також забезпечить свіжі гроші для міграційних угод з іноземними державами (15 мільярдів євро).

Хоча всі країни ЄС, окрім Угорщини, погоджуються з необхідністю продовжувати підтримувати Україну, деякі національні столиці менш охоче передають Брюсселю додаткові гроші на інші цілі, пише Politico.

Йдеться про те, що деякі східноєвропейські країни та північноєвропейські члени на чолі з Німеччиною хочуть, щоб Комісія фінансувала свої нові пріоритети, заощаджуючи кошти з інших сфер свого поточного бюджету, який був узгоджений на 2021 рік. Південноєвропейські члени, тим часом, підтримують пропозицію Комісії.

“Більшість столиць ЄС, однак, погоджуються з тим, що Комісія повинна зменшити запропоноване збільшення бюджету на 66 мільярдів євро. За словами одного з двох дипломатів ЄС, які підтвердили інформацію, отриману через неформальні канали, більшість погоджується з тим, що Єврокомісія повинна визначити конкретні статті, які слід урізати із запропонованого нею збільшення бюджету”, — пише видання.

Зазначається, що іспанське головування, яке має складне завдання очолити поточний перегляд бюджету ЄС, 23 листопада запропонувало три альтернативні варіанти скорочення витрат у порівнянні з поточним бюджетом на 2021-2027 роки. Це мало би дозволити заощадити 5 млрд євро, 10 млрд євро і 20 млрд євро, згідно з документом, з яким ознайомилося видання.

Також пропонується перерозподілити 2 мільярди євро зі спеціального фонду з питань Brexit і з пакету для працівників, переміщених глобалізацією.

Північноєвропейські країни, однак, були розчаровані тим, що іспанський план виключає скорочення сільськогосподарської програми ЄС і фінансування згуртування — двох найбільших статей витрат бюджету.

"(Комісія та іспанське головування — ред.) тепер апріорі виключають 2/3 бюджету, заявляючи, що фонди згуртування та САП є недоторканними. Якщо нам дійсно потрібно заощадити гроші, ми не можемо виключити 2/3 бюджету МФМ зі сфери дії", — сказав третій дипломат ЄС.

З іншого боку, такі країни, як Італія, які підтримують план Комісії, закликають національні столиці визначити пріоритети в рамках збільшення бюджету ЄС, перш ніж визначати потенційні перерозподіли.

Очікується, що посли ЄС продовжать обговорення цього питання аж до засідання Європейської Ради в середині грудня.

Як повідомлялося раніше, віцепрезидентка Європейської комісії Вера Юрова 27 листопада прибула до Києва.

Джерело