Часто можна за собою помітити, як ми лаємо дітей словами: "Ну вистачить вже стирчати в цьому телефоні, ти псуєш зір". Або навіть скаржимося своїм близьким, а також друзям, що настав час купувати нові окуляри і злимося на себе, що так багато проводимо часу дивлячись у свій смартфон.

Виявляється, що ми багато в чому маємо рацію. Так, завідувач кафедри офтальмології та оптометрії Інституту післядипломної освіти Національного медуніверситету імені О.О.Богомольця, професор Сергій Риков розповів про статтю, яка нещодавно з'явилася в одному зі спеціалізованих медичних журналів. Ця інформація стала несподіванкою навіть для фахівців.

Австралійські вчені стверджують, що у тих, хто щонайменше шість годин на день працював за настільним комп'ютером, зір справді погіршувався — виникала або розвивалася короткозорість (міопія).

Зір псує не смартфон, а монітор: український вчений попередив про небезпеку технологічних новинок

Використання мобільного телефону протягом такого ж часу не призводило до подібних наслідків, тобто очі не постраждали. Стан органів зору оцінювали у віковій групі 20-28 років.

Зір псує не смартфон, а монітор: український вчений попередив про небезпеку технологічних новинок

— І цьому дослідженню можна довіряти?

- Офтальмологія стосується лише частину дослідження Raine - одного з наймасштабніших і найтриваліших у світі: вчені вже майже 30 років спостерігають за показниками здоров'я понад трьох тисяч його учасників, починаючи з моменту їх народження і досі. Можна стверджувати, що підхід справді серйозний.

— Як пояснити, що екран комп'ютера шкодить очам, а екран — ні?

– Справа в тому, що екран телефону, на якому ми фокусуємо погляд, не займає все поле зору – він порівняно малий. Зберігається так званий периферичний дефокус або периферичний зір — людина бачить, хоч і трохи розмитими предмети, що знаходяться зліва, праворуч від екрану, зверху та знизу. Якщо екран великий, очі фокусуються виключно на ньому. У цьому випадку мозок ніби дає очам команду зосередитися на тому, що знаходиться на відстані, наприклад, до 50 сантиметрів. І якщо очі довго не змінюють фокус, то виходить, що у них немає необхідності добре бачити те, що знаходиться на великій чи навіть середній відстані. Організм улаштований дуже «економно»: не тримає в запасі те, що довго не використовується.

Зір псує не смартфон, а монітор: український вчений попередив про небезпеку технологічних новинок

— Чи означають результати дослідження, що нашим дітям, які через війну змушені вчитися дистанційно, краще робити це за допомогою мобільних телефонів?

- Думаю, так, тому що з погляду фізіології це логічно. Щоправда, наразі інші вчені спробують перевірити результати дослідження, і це добре. Згодом доказова база розшириться. Мабуть сьогодні краще використовувати гаджети, комбінуючи їх. А ось що дійсно важливо рекомендувати, то це правило 20-20-20. Йдеться про те, що через кожні 20 хвилин використання гаджета потрібно перериватися на 20 секунд, щоб подивитися на точку, яка знаходиться за 20 футів (близько шести метрів) від вас.

— Такі вправи мають стати звичкою?

- Так. Потрібна мітка на шибці. Відриваючись від екрану, людина дивиться на неї. Потім можна також поглянути в далечінь, на те, що за вікном. Це справді запобігає погіршенню зору. Інша важлива рекомендація як для дорослих, так і для дітей достатньо часу проводити на свіжому повітрі. І не лише тому, що покращуються обмінні процеси в оці. Коли ми знаходимося на вулиці або в парку, постійно, навіть не помічаючи цього, переводимо погляд на те, що знаходиться на відстані від нас: розглядаємо пелюстки квітки, потім читаємо вивіску магазину, милуємося верхівками дерев. А це профілактика короткозорості.

Зір псує не смартфон, а монітор: український вчений попередив про небезпеку технологічних новинок

До речі, дуже ефективні вправи – будь-які ігри з м'ячем: за ним потрібно стежити, швидко змінюючи фокус. Футбол, баскетбол, теніс, офтальмологи можуть прописувати всім. Лікарі б'ють на сполох через епідемію короткозорості, бо вона загрожує ускладненнями — глаукомою, проблемами із сітківкою. Майже у 70 відсотків пацієнтів міопія генетично обумовлена. Але наскільки серйозною буде вада, залежить від багатьох факторів. Зменшити темпи зростання захворюваності можна, змінюючи спосіб життя, враховуючи результати сучасних досліджень та виконуючи прості рекомендації фахівців.

Раніше повідомлялося, припиніть бити роутер, він образиться: як покращити сигнал без рукоприкладства.

Також, хлопець засидівся в туалеті з телефоном і його схопив параліч - мозок почав "задихатися".

Джерело