Від гучних перемог українців до повернення російських та білоруських спортсменів.

Як і 2022 рік, 2023-й став для України періодом участі на спортивних турнірах в умовах повномасштабного вторгнення Росії. Однак, на відміну від першого року великої війни, характеризувався зміною вектора щодо можливості самої участі російських та білоруських спортсменів на змаганнях: якщо у 2022-му міжнародна спільнота висловила категоричну позицію проти цього, то 2023-й став роком активного переосмислення цього вердикту і поступового послаблення санкцій.

Суспільне Спорт згадує 2023 рік у контексті масштабних подій спорту для України крізь повномасштабне вторгнення Росії у хронологічному порядку – що за чим відбулося.

Січень Зимові трансфери українських футболістів: Михайло Мудрик — у "Челсі", Ілля Забарний — у "Борнмут", Віктор Циганков — у "Жирону"

З початком повномасштабного вторгнення в Україні почав відбуватися поступовий відтік футболістів високого рівня: не лише легіонерів, але й українців. Пік настав у січні 2023 року, коли одразу три топукраїнці переїхали до клубів з топ-5 чемпіонатів Європи.

Що відбувалося в українському спорті у 2023 році? Хронологія ключових подій за рік

Михайло Мудрик побив український рекорд за перехід українців ("Челсі" придбав його у "Шахтаря" за 70 мільйонів євро — сума, що може зрости навіть до 100 млн), Ілля Забарний завоював місце в основному складі "Борнмута" і не пропустив поки у сезоні 2023/24 жодної хвилини. Не загубився і Віктор Циганков у "Жироні", який оформив 15 результативних дій (6 голів та 9 асистів) упродовж всього 2023 року.

Медалі чемпіонату Європи з біатлону

На Євро-2023 Україна відправилася майже у найсильнішому складі — через ушкодження був відсутній лише Дмитро Підручний. І завоювала впродовж турніру три медалі: Анастасія Меркушина стала чемпіонкою спринтерської гонки, тоді як Юлія Джима та Антон Дудченко вибороли срібні нагороди в жіночій та чоловічій індивідуальних гонках відповідно. Цей результат дозволив українцям навіть потрапити до топ-3 медального заліку.

Водночас останні медалі на рівні Кубка світу збірна України з біатлону здобувала ще у 2021 році.

Лютий Медальний виступ збірної України з лижної акробатики на ЧС-2023

Найкращі результати у сезоні 2022/23 серед усіх зимових видів спорту українці демонстрували у лижній акробатиці – вісім нагород на рівні етапів Кубка світу та чемпіонаті світу. Сім із восьми медалей — заслуга двох спортсменів: Анастасії Новосад, а також Дмитра Котовського, який до останнього етапу Кубка світу навіть йшов лідером Кубка світу.

На головному ж старті сезону — чемпіонаті світу — Україна здобула дві медалі та показала найкращий результат в історії виступів на цьому рівні. Зокрема, українці вперше вибороли нагороду на рівні змішаних команд ("бронзу"), тоді як Анастасія Новосад стала другою українською лижною акробаткою в історії з медаллю на ЧС (здобула "бронзу").

Варто пам'ятати:

Дзюдоїст Богдан Ядов виборов "золото" на Грендслемі у Парижі — дев'ята "українська" перемога в історії на турнірах такого рівня. Український стрибун з трампліна Євген Марусяк встановив два найкращі результати в історії України: переміг на етапі Континентального кубка та посів найвище місце серед українців на чемпіонаті світу (17-те). Березень Збірна України — віцечемпіонка Європи у жіночому футзалі

Жіноча збірна України з футзалу — одна з найрейтинговіших збірних Європи. І регулярна учасниця чемпіонатів Європи: континентальна першість, що минула у березні, стала для українок третьою поспіль.

Після "бронзи" на Євро-2022 збірна України ще покращила свій результат: вперше вийшла до фіналу, де поступилася чинним чемпіонкам — Іспанії (1:5). Це найкращий результат для українського футзалу на рівні Євро за 20 років – "срібло" у 2003 здобули чоловіки.

МОК порекомендував міжнародним федераціям відновити допуск атлетів з Росії та Білорусі до змагань

Упродовж 2022 року видах спорту дотримувалися політики недопущення атлетів з Росії та Білорусі до міжнародних змагань. Це відбувалося за рекомендацією МОК, який у 2023-му її все ж переглянув.

Поточні рекомендації МОК передбачають допуск до міжнародних змагань спортсменів з Росії та Білорусі на умовах "нейтралітету" — без прапора, гімну, національної символіки, а також за умов відсутності приналежності до силових структур та непідтримки війни. Міжнародні спортивні федерації після оновлених рекомендацій МОК поступово почали повертати атлетів з Росії та Білорусі до змагань, подекуди навіть "нехтуючи" критеріями щодо непідтримки війни в Україні.

Варто пам'ятати:

Фристайлістка Катерина Коцар стала п'ятою на чемпіонаті світу у біг ейрі — найкращий результат в історії України. Україна провела медальний виступ на чемпіонаті Європи з легкої атлетики у приміщенні — здобула чотири нагороди (одна з яких — "золото" Ярослави Магучіх у стрибках у висоту). Марта Костюк уперше в кар'єрі стала чемпіонкою турніру WTA — тенісистка здобула титул в Остіні. Збірна України з карате здобула чотири нагороди (три "золота" та одне "срібло") на чемпіонаті Європи та вперше в історії посіла місце у топ-3 медального заліку. Квітень Міністерство молоді та спорту України заборонило українським спортсменам змагатися на турнірах, де присутні атлети з РФ та Білорусі

У відповідь на оновлені рекомендації МОК щодо атлетів з Росії та Білорусі, Мінмолодіспорту України вирішило обмежити виступи українських атлетів на міжнародних змаганнях. Міністерство опублікувало наказ, який забороняв українським спортсменам виступати на турнірах, де присутні представники з Росії та Білорусі.

Наказ Мінмолодіспорту одразу ж вплинув на виступи спортсменів на міжнародних турнірах: впродовж трьох наступних місяців Україна пропустила низку великих змагань, зокрема чемпіонати світу з дзюдо та тхеквондо. Обмеженою була участі українських спортсменів і на чемпіонаті Європи з фехтування — лише у видах зброї, де не були представлені представники Росії та Білорусі. Лише наприкінці липня наказ було "пом'якшено": відтоді українські спортсмени можуть змагатися на турнірах з росіянами та білорусами, представленими у нейтральному статусі.

Варто пам'ятати:

Лідерка збірної України з баскетболу Аліна Ягупова вперше стала чемпіонкою Євроліги — найпрестижнішого жіночого єврокубкового турніру. Україна провела три медальні чемпіонати Європи: показала найкращий результат за шість років у спортивній гімнастиці, фінішувала у топ-5 медального заліку у важкій атлетиці, а також стала четвертою у заліку Євро з боротьби. Травень Перший трофей Еліни Світоліної після річної перерви

Еліна Світоліна майже повністю пропустила 2022 рік через вагітність. А уже в квітні 2023 року повернулася на корт після народження дитини.

Повернення Світоліної виявилося надуспішним: українська тенісистка за рік відіграла понад 1000 позицій, зіграла у півфіналі Вімблдону. У травні ж Еліна здобула перший трофей після повернення у теніс — стала чемпіонкою турніру у Страсбурі.

Варто пам'ятати:

Василь Ломаченко програв у поєдинку за звання абсолютного чемпіона світу в легкій вазі американцю Девіну Гейні. Анна Stefani Пономаренко здобула першу в історії України медаль ("срібло") на чемпіонаті Європи з брейкінгу — виду спорту, що у 2024 році дебютує на Олімпійських іграх. Вікторія Онопрієнко стала першою за 18 років українською чемпіонкою Європи в індивідуальних вправах. Саме Євро з художньої гімнастики українки завершили на четвертому місці у медальному заліку (крім "золота" Онопрієнко вибороли "срібло"у командному багатоборстві). Червень-липень Медальний виступ України на Європейських іграх

Європейські ігри — головний мультиспортивний старт 2023 року. Змагання відбулися у Польщі у 29 видах спорту, принесли Україні 41 медаль та третє місце у підсумковому заліку.

На Європейських іграх Україна отримала 21 чемпіона: "золото", зокрема, здобули каратистка Анжеліка Терлюга, веслувальниця Людмила Лузан, легкоатлети Марина Бех-Романчук та Ярослава Магучіх, фехтувальниця Ольга Харлан, боксер Олександр Хижняк. За кількістю нагород українці також показали результат у топ-3 заліку, а у легкій атлетиці — повернулися у найвищий дивізіон командного чемпіонату Європи.

Україна U21 — у півфіналі молодіжного чемпіонату Європи з футболу

Не менш успішним для України виявився і молодіжний чемпіонат Європи з футболу. На змаганнях, що минули у Румунії та Грузії, українська збірна дійшла до півфіналу турніру та вперше в історії відібралася на олімпійський турнір з футболу, що відбудеться у 2024 році на Іграх у Парижі.

Успіхи молодіжної збірної України з футболу продовжуються вже у наступному відбірковому циклі: під керівництвом нового тренера Унаї Мельгоси "синьо-жовті" виграли всі п'ять стартових матчів кваліфікації на Євро-2025. Однією з перемог став тріумф над Англією U21 — чинним чемпіоном Європи.

Скандальна дискваліфікація Ольги Харлан на чемпіонаті світу з фехтування

ЧС-2023 з фехтування став першим турніром, на якому український спортсмен змагався проти представника Росії та Білорусі. Наказ Мінмолодіспорту був пом'якшений по ходу світової першості, а шанс виступити в особистому турнірі отримала лідерка збірної України Ольга Харлан.

Кульмінацією турніру стала зустріч Харлан з "нейтральною" шаблісткою Анною Смірновою: після перемоги українка відмовилася "привітати" її рукостисканням, пропонуючи "стукнутися" зброєю. Це призвело до зняття Харлан з ЧС та дискваліфікації, проте згодом рішення частково переглянули на користь українки: спершу дозволили виступити у командному турнірі, а згодом ще й "закрили питання" щодо чорної картки, яку вона отримала. Ба більше: через скандальний інцидент українській фехтувальниці гарантували місце на Олімпіаді-2024 у разі непроходження відбору.

Варто пам'ятати:

Джерело